Druk opakowań, czyli jakie opakowania najlepiej się sprzedają?

Druk opakowań, czyli jakie opakowania najlepiej się sprzedają?

 

Planujesz zapakować prezent? Przesyłkę? Produkt na sprzedaż? Interesują Cię opakowania ekskluzywne czy standardowe opakowania kartonowe? W sieci znajdziesz bez liku firm, które wykonują druk opakowań. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie są trendy na rynku opakowań i jak dobrać odpowiednie opakowanie do Twoich potrzeb.

 

Dobre opakowanie potrafi sprawić, że klient podejmie decyzję o zakupie produktu. Zachęci klienta do ponownego zakupu. W dzisiejszych czasach niewątpliwie ogromne znaczenie ma to, w co będzie zapakowany produkt. Czy będzie to ładne, oryginalne pudełeczko z ochronnym wypełnieniem w środku, czy produkt będzie niedbale zawinięty w gazetę i zaklejony zwykłą taśmą. Druk na opakowaniach to ocean możliwości, a drukarnia Torro stanowi doskonałe narzędzie do realizacji Twoich pomysłów.

 

Trendy w świecie opakowań

 

Badania pokazują, że z roku na rok rola opakowań zwiększa się, a klienci zwracają coraz większą uwagę na ich kształt, materiał, funkcję i wiele innych, pozornie mniej znaczących aspektów. Pozornie, ponieważ czasem drobna zmiana może prowadzić do znaczącej poprawy - czy to wyniku sprzedażowego produktów, czy to reakcji odbiorcy na opakowanie, czy też bezpieczeństwa przesyłki.

 

Jednym z nowych, silnych trendów są opakowania ekologiczne. Poza samym ekologicznym materiałem, także druk metodami ekologicznymi (pod kątem technologii produkcji) jest coraz bardziej porządany. Nie każda drukarnia Warszawa taka jak Torro posiada ofertę eko druku potwierdzoną wymaganymi certyfikatami, to  nieuchronny trend i zwyczajna potrzeba rynku. 

 

Poza ekologią w druku opakowań, są też inne współcześnie występujące trendy. Warto wymienić między innymi:

  1. Wzory - klienci bardzo często chcą indywidualne, przypisane konkretnie do ich potrzeb kreacje, które znajdą się na opakowaniach. Dla firm zindywidualizowane wzory dają świetne efekty sprzedażowe. Sprawdzają się też pod kątem kreowania świadomości istnienia marki i budowania sympatii do marki.
  2. Matowe wykończenia - bardzo często przychodzą nam do głowy opakowania ekskluzywne. Faktycznie, producent opakowań premium często stosuje ten styl pokrycia opakowań. W dotyku są one delikatne i przyjemne, a wizualnie sprawiają wrażenie eleganckich, wytwornych.
  3. Unboxing, czyli celebrowanie otwierania zawartości. Tak jak wspomnieliśmy na początku, dobre opakowanie potrafi czynić cuda. Nie raz słyszeliśmy, jak klient chwalił produkt, jeszcze zanim wyjął go z opakowania - ładnego, nietuzinkowego pudełka. Inaczej nazywamy to zjawisko “packvertising”, czyli opakowanie jako reklama i marketing.
  4. Pandemia safe - właściciele firm zaczęli naklejać na opakowaniach informację, że zawartość została zapakowana w sposób higieniczny i bezpieczny. A klienci to docenili.

 

Jaki materiał opakowania wybrać?

 

Materiał, z którego wykonane jest opakowanie to jeden z najważniejszych elementów. Do jednego produktu będą pasowały opakowania przezroczyste z nadrukiem, inny produkt powinien zostać zapakowany w opakowania ekskluzywne. Wszystko zależy od specyfiki produktu.

 

Do najpopularniejszych materiałów opakowaniowych należą:

 

  • pudełka z tektury falistej - najbardziej rozpowszechniony model, daje duże możliwości. Trójwarstwowa tektura chroni zawartość, jest lekka i bez problemu przyjmuje nadruk. 
  • pudełka z kartonu - proste i eleganckie rozwiązanie, najlepiej sprawdzające się w sprzedaży stacjonarnej, na przykład opakowania na kosmetyki lub opakowania na lekarstwa.
  • opakowania zbiorcze - wzmocniona konstrukcja i duża pojemność to ich domeny. Idealne do wysyłek dużej ilości produktów (warto je dodatkowo zabezpieczyć, np. folią bąbelkową)
  • foliopaki - dobrze chronią przed wilgocią, ale są słabo odporne na mechaniczne uszkodzenia. 
  • koperty z nadrukiem - idealne rozwiązanie dla firm, które wysyłają dokumenty i chcą, aby były zapakowane do kopert z logo i grafiką tejże firmy.
  • torby papierowe - pod kątem ekologicznym świetne rozwiązanie. Torby papierowe w ostatnich czasach zrobiły się modne. Niestety nie nadają się jako opakowanie do wysyłki, ale można wkładać do nich produkt w sklepach stacjonarnych, np. obuwie.

 

Producent opakowań premium - dla firm i nie tylko

 

Rola opakowań w biznesie urosła do ogromnych rozmiarów. Nie bez przyczyny takie marki, jak Apple, Zalando czy wiele innych przeznacza wysokie budżety na precyzyjne zaprojektowanie i stworzenie unikalnych pudełek dla swoich produktów. W szczególności marki premium powinny skupić się na odpowiednim opakowaniu swojego produktu.

 

Przede wszystkim, opakowanie powinno zrobić dobre pierwsze wrażenie. Od tego będzie zależeć, jak produkt zostanie odebrany. Po drugie, marka poprzez opakowanie ukazuje klientowi swoją tożsamość. Już w pierwszym kontakcie klienta z fizycznym produktem wie on, że ma do czynienia konkretnie z tą marką. Po trzecie, opakowanie powinno być wartością dodaną. Klient powinien celebrować otwieranie.

 

Nie każdy produkt tego potrzebuje, ale zawsze warto zastanowić się: “Czy zapakowanie moich produktów w ładne, markowe opakowanie, które pozwoli klientowi celebrować otwieranie sprawi, że zwiększy się prawdopodobieństwo dobrej opinii, ponownego zakupu i dalszego polecenia firmy znajomym?” Jeśli tak, to warto przemyśleć kwestię odpowiedniego opakowania produktu.